Courtesy Photo Laura Vincent breaks a school record for Pole Vault at 10 feet.

Courtesy Photo

Laura Vincent breaks a school record for Pole Vault at 10 feet.

Staff Report

The Grayson County Cougars track team took several first place wins over the past week.

At their home meet on April 23, the Cougars and Lady Cougars won several events against Edmonson County, Monroe County, Barren County, Muhlenburg County and Cloverport:

Girls 100-Meter Dash

Emery Crume placed 1 out of 9 with a time of 13.02.

Ciara Black placed 3 out 9 with a time of 14.28.

Girls 200 Meter Dash

Kaylee Masden placed 1 out of 14 with a time of 28.66.

Ciara Black placed 2 out of 14 with a time of 29.57.

Girls 400 Meter Dash

Kaylee Masden placed 1 out of 6 with a time of 1:06.00.

Alexis Back placed 3 out of 6 with a time of 1:12.90.

Girls 800 Meter Run

Ellie Evans placed 2 out of 7 with a time of 2:55.00.

Phoebe Sneed placed 6 out of 7 with a time of 3:08.00.

Girls 1600 Meter Run

Ellie Evans placed 1 out of 7 with a time of 5:57.00.

Girls 100 Meter hurdles

Laura Vincent placed 1 out of 2 with a time of 17.37.

Caitlyn Woosley placed 2 out of 2 with a time of 20.88.

Girls 300 Meter Hurdles

Caitlyn Woosley placed 1 out 2 with a time of 58.50.

Girls 4x100 Meter Relay

Grayson County team A: Laney Newton, Alexis Back, Jennifer Gil, and Ciara Black placed 2 out of 4 with a time of 59.00.

Girls 4x200 Meter Relay

Grayson County team A: Laney Newton, Wilma Hjelseth, Jennifer Gil, and Ciara Black placed 2 out of 4 with a time of 2:06.00.

Girls 4x400 Meter Relay

Grayson County team: Kaylee Masden, Emery Crume, Laura Vincent, Ellie Evans placed 1 out of 2 with a time of 4:27.00.

Girls 4x800 Meter Relay

Grayson County team: Kaylee Masden, Ellie Evans, Chloe Darst, Kelsey Sneed placed 1 out of 3 with a time of 11:10.00.

Girls High Jump

Laura Vincent placed 1 out of 4 with a height of 4-10.00.

Kennedy Kendrick placed 3 out of 4 with a height of 4-06.00.

Girls Pole Vault

Laura Vincent placed 2 out of 3 with a height of 9-00.00.

Girls Long Jump

Emery Crume placed 1 out of 6 with a distance of 15-01.00.

Girls Triple Jump

Emery Crume placed 1 out of 4 with a distance of 32-05.00.

Girls Shot Put

Grace Bernhard placed 2 out of 8 with a distance of 25-00.50.

Girls Discuss Throw

Morgan Whittington placed 3 out of 9 with a distance of 60-07.

Boys 100 Meter Dash

Ryan Johnson placed 5 out of 13 with a time of 11.87.

Boys 200 Meter Dash

Jagger VanMeter placed 6 out of 13 with a time 25.84.

Boys 400 Meter Dash

Evan Hayse tied for 1 out of 8 with a time of 57.40.

Jagger VanMeter placed 4 out of 8 with a time of 59.70.

Boys 800 Meter Dash

Luke Gallagher placed 1 out of 8 with a time of 2:12.00.

Eli Helm placed 2 out of 8 with a time of 2:15.00.

Boys 1600 Meter Run

Luke Gallagher placed 2 out of 10 with a time of 5:13.00.

Eli Helm tied for 3 out of 10 with a time of 5:15.00.

Boys 3200 Meter Run

Isaac DePoyster placed 2 out of 3 with a time of 11:46.00.

Tanner Cadena placed 3 out of 3 with a time of 12:08.00.

Boys 110 Meter Hurdles

Joseph Beasley placed 3 out of 4 with a time of 22.19.

Boys 300 Meter Hurdles

Joseph Beasley placed 2 out of 7 with a time of 50.88.

Boys 4x100 Meter Relay

Grayson County team A: Ryan Johnson, Logan Majors, Cameron Wells, and Derrick Ruth placed 2 out of 4 with a time of 47.13.

Boys 4x200 Meter Relay

Grayson County team B: Ryan Johnson, Cameron Wells, Logan Majors, and Derrick Ruth placed 2 out of 4 with a time of 1:40.00.

Grayson County team A: Hunter Gibson, Cameron Harris, Jagger VanMeter, and Ethan Pierce placed 3 out of 4 with a time of 1:42.00.

Boys 4x400 Meter Relay

Grayson County team B: Luke Gallagher, Logan Majors, Derrick Ruth, and Evan Hayse placed 1 out of 4 with a time of 3:50.00.

Grayson County team A: Joseph Beasley, Cameron Harris, Eli Helm, and Isaac Milliner placed 2 out of 4 with a time of 4:06.00.

Boys 4x800 Meter Relay

Grayson County team A: Luke Gallagher, Eli Helm, Isaac DePoyster, and Isaac Milliner placed 2 out of 4 with a time of 9:18.00.

Boys High Jump

Cameron Wells tied for 1 out of 4 with a height of 5-08.

Ethan Pierce placed 3 out of 4 with a height of 5-06.

Boys Pole Vault

Ethan Pierce placed 1 out of 4 with a height of 13-06.00.

Cameron Harris tied for 2 out of 4 with a height of 8-06.00.

Boys Long Jump

Cameron Wells placed 5 out of 11 with a distance of 17-04.00.

Boys Triple Jump

Jack Crume placed 2 out of 6 with a distance of 34-05.00.

Boys Shot Put

Ethan Cates placed 2 out of 13 with a distance of 39-02.00.

Terry Cooper placed 5 out of 13 with a distance of 35-04.00.

Boys Discus Throw

Austin Bohn placed 3 out of 12 with a distance of 98-03.

Ethan Cates placed 5 out of 12 with a distance of 86-05.

Caden Jennings placed 6 out of 12 with a distance of 86-01.

They also won several events on April 26 against Edmonson County, Monroe County and Ohio County:

Girls 100 Meter Dash

Ciara Black placed 1 out of 2 with a time of 14.50.

Gracie Vanmetre placed 2 out of 2 with a time of 16.47.

Girls 200 Meter Dash

Ciara Black placed 1 out of 4 with a time of 30.22.

Jennifer Gill placed 2 out of 4 with a time of 31.72.

Kaylee Jessie placed 3 out of 4 with a time of 33.25.

Girls 400 Meter Dash

Alexis Back placed 1 out of 3 with a time of 1:14.00.

Kelsey Sneed placed 2 out of 3 with a time of 1:16.00.

Girls 800 Meter Dash

Ellie Evans placed 1 out of 3 with a time of 2:35.00.

Chloe Darst placed 2 out of 3 with a time of 2:49.00.

Girls 1600 Meter Dash

Ellie Evans placed 1 out of 1 with a time of 6:31.00.

Girls 100 Meter Hurdles

Laura Vincent placed 1 out of 7 with a time of 17.96.

Girls 300 Meter Hurdles

Caitlyn Woosley placed 1 out of 2 with a time of 59.72.

Girls 4x100 Meter Relay

Grayson County team: Laney Newton, Rebecca Baxter, Ciara Black, and Jennifer Gill placed 2 out of 2 with a time1:00.00.

Girls 4x200 Meter Relay

Grayson County team A: Kaylee Masden, Emery Crume, Ciara Black, and Ellie Evans placed 1 out of 2 with a time of 1:55.00.

Girls 4x400 Meter Relay

Grayson County team: Kaylee Masden, Emery Crume, Laura Vincent, and Ellie Evans placed 1 out of 1 with a time of 4:28.00.

Girls 4x800 Meter Relay

Grayson County team: Kaylee Masden, Kaylee Jessie, Chloe Darst, and Kelsey Sneed placed 1 out of 1 with a time of 11:55.00.

Girls High Jump

Laura Vincent placed 1 out of 3 with a height of 4-08.00.

Kennedy Kendrick placed 3 out of 3 with a height of 4-04.00.

Girls Pole Vault

Laura Vincent placed 2 out of 2 with a height of 10-00 and broke a school record.

Girls Long Jump

Emery Crume placed 1 out of 5 with a distance of 13-09.00.

Laney Newton placed 2 out 0f 5 with a distance of 12-09.00.

Caitlyn Woosley placed 3 out of 5 with a distance of 12-03.00.

Girls Triple Jump

Emery Crume placed 1 out of 2 with a distance of 32-06.00.

Laney Newton placed 2 out of 2 with a distance of 27-06.00.

Girls Shot Put

Grace Bernhard placed 3 out of 7 with a distance of 23-08.00.

Girls Discus Throw

Morgan Whittington placed 3 out of 7 with a distance of 51-01.

Boys 200 Meter Dash

Jagger VanMeter placed 1 out of 4 with a time of 26.43.

Sebastian Fulkerson placed 2 out of 4 with a time of 29.15.

Boys 400 Meter Dash

Luke Gallagher placed 1 out of 2 with a time of 56.00.

Boys 800 Meter Run

Isaac DePoyster placed 1 out of 7 with a time of 2:17.00.

Jack Crume placed 2 out of 7 with a time of 2:22.00.

Tanner Cadena placed 3 out of 7 with a time of 2:24.00.

Boys 1600 Meter Run

Payton Nash placed 1 out of 5 with a time of 5:18.00.

Tanner Cadena placed 2 out of 5 with a time of 5:25.00.

Boys 3200 Meter Run

Payton Nash placed 1 out of 4 with a time of 11:20.00.

Isaac DePoyster placed 2 out of 4 with a time of 11:45.00.

Boys 110 Meter Hurdles

Joseph Beasley placed 1 out of 2 with a time of 22.59.

Devon Keller placed 2 out of 2 with a time of 24.88.

Boys 300 Meter Hurdles

Joseph Beasley placed 1 out of 4 with a time of 49.90.

John LeGawiec placed 2 out of 4 with a time of 51.00.

Isaac Milliner placed out of 4 with a time of 51.15.

Boys 4x100 Meter Relay

Grayson County team: Cameron Wells, Logan Majors, and Jagger VanMeter placed 2 out of 3 with a time of 50.44.

Boys 4x200 Meter Relay

Grayson County team: Jagger VanMeter, Luke Gallagher, and John LeGawiec placed1 out of 1 with a time of 1:48.09.

Boys 4x400 Meter Relay

Grayson County team: Luke Gallagher, Logan Majors, Cameron Harris, and Payton Nash placed 1 out of 3 with a time of 3:57.00.

Boys 4x800 Meter Relay

Grayson County team: Luke Gallagher, Isaac Milliner, Tanner Cadena and Isaac DePoyster placed 1 out of 1 with a time of 9:35.00.

Boys High Jump

Cameron Wells placed 1 out of 3 with a height of 5-06.00.

Boys Pole Vault

Cameron Harris placed 1 out of 2 with a height of 8-06.00.

Boys Long Jump

Cameron Wells placed 2 out of 9 with a distance of 17-03.00.

Boys Triple Jump

Jack Crume placed 1 out of 5 with a distance of 35-00.00.

Boys Shot Put

Cooper Terry placed 3 out of 11 with a distance of 33-08.00.

Boys Discus Throw

Austin Bohn placed 3 out of 10 with a distance of 99-01.

Times remained consistent, but the scores were lower when the Cougars and Lady Cougars were off their turf. The April 30 meet was in Hardin County against North Hardin, Elizabethtown, John Hardin, Jeffersonville, Central Hardin, Meade County and Campbellsville. However, as a team, Cougars ranked 4 out of 8 and Lady Cougars ranked 5 out of 8.

Girls 100 Meter Dash

Emery Crume placed 9 out of 41 with a time of 13.86.

Ciara Black placed 16 out of 41 with a time of 14.33.

Girls 400 Meter Dash

Emery Crume placed 5 out of 24 with a time of 1:05.73.

Laura Vincent placed 11 out of 24 with a time of 1:09.55.

Girls 1600 Meter Run

Kaylee Masden placed 5 out of 23 with a time of 5:59.43.

Elizabeth Evans placed 7 out of 23 with a time of 5:59.89.

Chloe Darst placed 9 out of 23 with a time of 6:20.87.

Girls 100 Meter Hurdles

Laura Vincent placed 3 out of 8 with a time of 17.55.

Girls 4x100 Meter Relay

Grayson County team: placed 6 out of with a time of 2:00.82.

Girls 4x200 Meter Relay

Grayson County team placed 4 out of 6 with a time of 2:00.82.

Girls 4x800 Meter Relay

Grayson County team placed 3 out of 7 with a time of 11:02.42.

Girls High Jump

Kennedy Kendrick placed 2 out of 8 with a height of 4-08.00.

Girls Long Jump

Laney Newton placed 7 out of 12 with a distance of 14-04.50.

Girls Triple Jump

Emery Crume placed 2 out of 5 with a distance of 32-08.00.

Laney Newton placed 4 out of 5 with a distance of 26-11.00.

Girls Shot Put

Grace Bernhard placed 11 out of 20 with a distance of 22-04.00.

Morgan Whittington placed 12 out of 20 with a distance of 21-05.50.

Girls Discus Throw

Grace Bernhard placed 13 out of 22 with a distance of 57-05.

Braelyn Hayes placed 15 out of 22 with a distance of 56-02.

Boys 100 Meter Dash

Derrick Ruth placed 22 out of 38 with a time of 12.73.

Cameron Harris placed 26 out of 38 with a time of 13.05.

Boys 400 Meter Dash

Jagger VanMeter placed 10 out of 21 with a time of 55.85.

Logan Majors placed 12 out of 21 with a time of 57.00.

Boys 800 Meter Run

Isaac Milliner placed 13 out of 33 with a time of 2:24.12.

Boys 1600 Meter Run

Isaac DePoyster placed 7 out of 29 with a time of 5:10.00.

Peyton Nash placed 8 out of 29 with a time of 5:12.97.

Tanner Cadena placed 9 out of 29 with a time of 5:14.68.

Boys 110 Hurdles

Joseph Beasley placed 5 out of 8 with a time of 21.86.

John LeGawiec placed 6 out of 8 with a time of 21.94.

Boys 4x100 Relay

Grayson County team placed 7 out of 12 with a time of 47.35.

Boys 4x200 Relay

Grayson County team placed 7 out of 10 with a time of 1:43.95.

Boys 4x800 Relay

Grayson County team placed 4 out of 10 with a time of 9:21.18.

Boys High Jump

Cameron Wells placed 4 out of 7 with a height of 5-06.00.

Boys Long Jump

Cameron Wells placed 2 out of 20 with a distance of 18-10.50.

Jack Crume placed 9 out of 20 with a distance of 16-00.00.

Boys Triple Jump

Jack Crume placed 1 out of 8 with a distance of 34-07.00.

Boys Shot Put

Ethan Cates placed 3 out of 18 with a distance of 37-08.00.

Cooper Terry placed 5 out of 18 with a distance of 34-02.25.

Boys Discus Throw

Caden Jennings placed 3 out of 17 with a distance of 91-09.

Austin Bohn placed 4 out of 17 with a distance of 90-08.