Amy Lindsey | GC News-Gazette Emery Crume places first for the Girls Long Jump with a distance of 15-00.

Amy Lindsey | GC News-Gazette

Emery Crume places first for the Girls Long Jump with a distance of 15-00.

After a difficult away meet at the Bruin All-Comers in Cecilia, Ky on March 29, the Cougar Track team makes a comeback when they host a meet on their home turf April 2.

The results from the Bruin All-Comers meet are as follows:

Girls 100 Meter Dash

Emery Crume placed 7 out of 37 with a time of 13.77.

Ciara Black placed 16 out of 37 with a time of 14.67.

Alexa Houchin placed 27 out of 37 with a time of 15.57.

Gracie Vanmetre placed 35 out of 37 with a time of 16.62.

Girls 200 Meter Dash

Ciara Black placed 19 out of 41 with a time of 31.44.

Alexa Houchin placed 25 out of 41 with a time of 32.52.

Laney Newton placed 28 out of 41 with a time of 33.10.

Girls 400 Meter Dash

Kaylee Masden placed 5 out of 18 with a time of 1:07.33.

Alexis Back placed 15 out of 18 with a time of 1:13.47.

Girls 800 Meter Run

Elizabeth Evans placed 6 out of 25 with a time of 2:38.83.

Girls 100 Meter Hurdles

Laurra Vincent placed 3 out of 9 with a time of 18.13.

Caitlyn Woosley placed 7 out of 9 with a time of 22.70.

Girls 300 Meter Hurdles

Laurra Vincent placed 9 out of 15 with a time of 55.05.

Girls 4x100 Meter Relay

GCHS team placed 9 out of 10 with a time of 1:02.76.

Girls 4x200 Meter Relay

GCHS team placed 8 out of 8 with a time of 2:09.71.

Girls 4x400 Meter Relay

GCHS team placed 8 out of 8 with a time of 4:58.54.

Girls 4x800 Meter Relay

GCHS team placed 8 out of 8 with a time of 12:20.53

Girls High Jump

Laurra Vincent placed 1 out of 12 with a height of 4-8.

Girls Long Jump

Emery Crume placed 2 out of 17 with a distance of 13-0.

Alexa Houchin placed 6 out of 17 with a distance of 12-4.5.

Girls Triple Jump

Emery Crume placed 2 out of 9 with a distance of 31-2.5.

Laney Newton placed 6 out of 9 with a distance of 25-5.5.

Girls Discuss

Grace Bernhard placed 14 out of 33 with a distance of 59-10.

Braelyn Hayes placed 15 out of 33 with a distance of 59-4.

Morgan Whittington placed 17 out of 33 with a distance of 57-11.

Girls Javelin

Grace Bernhard placed 2 out of 10 with a distance of 54-11.

Morgan Whittington placed 3 out of 10 with a distance of 54-1.

Girls Shot Put

Grace Bernhard placed 10 out of 36 with a distance of 23-9.

Braelyn Hayes placed 27 out of 36 with a distance of 20-0.5.

Morgan Whittington placed 29 out of 36 with a distance of 19-8.75.

Boys 100 Meter Dash

Derrick Ruth placed 26 out of 42 with a time of 12.73.

Hunter Gibson placed 28 out of 42 with a time of 12.98.

Boys 200 Meter Dash

Derrick Ruth placed 19 out of 39 with a time of 27.13.

Hunter Gibson placed 20 out of 39 with a time of 27.20.

Boys 400 Meter Dash

Evan Hayse placed 18 out of 30 with a time of 1:00.15.

Jagger Vanmeter placed 22 out of 30 with a time of 1:01.47.

Cameron Harris placed 24 out of 30 with a time of 1:02.95.

Jia Lin placed 28 out of 30 with a time of 1:07.49.

Boys 800 Meter Run

Luke Gallagher placed 6 out of 30 with a time of 2:15.40.

Isaac DePoyster placed 10 out of 30 with a time of 2:22.18.

Jack Crume placed 17 out of 30 with a time of 2:26.20.

Peyton Nash placed 18 out of 30 with a time of 2:26.31.

Boys One Mile Run

Luke Gallagher placed 7 out of 40 with a time of 5:00.15.

Isaac DePoyster placed 10 out of 40 with a time of 5:13.89.

Eli Helm placed 18 out of 40 with a time of 5:18.13.

Tanner Cadena placed 23 out of 40 with a time of 5:28.51.

Boys 110 Meter Hurdles

Joseph Beasley placed 7 out of 9 with a time of 21.63.

Devon Keller placed 9 out of 9 with a time of 28.69.

Boys 300 Meter Hurdles

Joseph Beasley placed 10 out of 16 with a time of 50.28.

Isaac Milliner placed 13 out of 16 with a time of 53.76.

Devon Keller placed 16 out of 16 with a time of 1:03.12.

Boys 4x100 Meter Relay

GCHS team placed 8 out of 9 with a time of 50.92.

Boys 4x200 Meter Relay

GCHS team placed 9 out of 10 with a time of 1:44.41.

Boys 4x400 Meter Relay

GCHS team placed 7 out of 7 with a time of 4:02.49.

Boys 4x800 Meter Relay

GCHS team placed 7 out of 9 with a time of9:35.58.

Boys High Jump

Ethan Pierce placed 6 out of 16 with a height of 5-4.

Evan Hayes placed 8 out of 16 with a height of 5-0.

Logan Majors placed 11 out of 16 with a height of 4-10.

Boys Long Jump

Cameron Wells placed 11 out of 31 with a distance of 16-8.25.

Ethan Pierce placed 12 out of 31 with a distance of 16-2.75.

Jack Crume placed 21 out of 31 with a distance of 15-1.25.

Draven Stewart placed 25 out of 31 with a distance of 14-7.75.

Boys Triple Jump

Jack Crume placed 8 out of 15 with a distance of 33-9.25.

Cooper Terry placed 14 out of 15 with a distance of 31-11.75.

Boys Discuss

Austin Bohn placed 6 out of 31 with a distance of 99-3.

Brad Blanton placed 11 out of 31 with a distance of 84-9.5.

Caden Jennings placed 17 out of 31 with a distance of 71-4.

Sebastian Fulkerson placed 24 out of 31 with a distance of 54-4.5.

Boys Javelin

Cooper Terry placed 5 out of 24 with a distance of 85-7.5.

Brad Blanton placed 6 out of 24 with a distance of 83-11.

Austin Bohn placed 7 out of 24 with a distance of 83-9.5.

Caden Jennings placed 16 out of 24 with a distance of 61-7.

Boys Shot Put

Brad Blanton placed 5 out of 38 with a distance of 37-0.5.

Cooper Terry placed 12 out of 38 with a distance of 34-3.

Caden Jennings placed 25 out of 38 with a distance of 28-4.

The results of the April 2 Grayson County All Comers were as follows:

Girls 100 Meter Dash

Emery Crume placed 1 out of 7 with a time of 13.91.

Rebecca Baxter placed 4 out of 7 with a time of 15.87.

Gracie Vanmetre placed 6 out of 7 with a time of 16.22.

Girls 200 Meter Dash

Kaylee Jessie placed 3 out of 10 with a time of 32.97.

Kelsey Sneed placed 4 out of 10 with a time of 33.34.

Alexis Back placed 5 out of 10 with a time of 33.87.

Gracie Vanmetre placed 7 out of 10 with a time of 34.44.

Girls 400 Meter Dash

Chloe Darst placed 1 out of 4 with a time of 1:13.00.

Alexis Back placed 2 out of 4 with a time of 1:15.00.

Girls 800 Meter Run

Kaylee Masden placed 2 out of 3 with a time of 2:42.

Girls 100 Meter Hurdles

Laurra Vincent placed 1 out of 2 with a time of 18.13.

Caitlyn Woosley placed 2 out of 2 with a time of 21.88.

Girls 300 Meter Hurdles

Caitlyn Woosley placed 1 out of 1 with a time of 1:02.00.

Girls 4x100 Meter Relay

Grayson County team: Rebecca Baxter, Gracie Vanmetre, Laney Newton and Grace Bernhard placed 2 out of 2 with a time of 1:04.00.

Girls 4x200 Meter Relay

Grayson County team: Rebecca Baxter, Gracie Vanmetre, Grace Bernhard and Alexis Back placed1 out of 1 with a time of 2:14.00.

Girls 4x400 Meter Relay

Grayson County team A: Kaylee Masden, Emery Crume, Laney Newton and Laurra Vincent placed 1 out of 2 with a time of 4:40.00.

Grayson County team B: Chloee Darst, Alexis Back, Kelsey Sneed and Kaylee Jessie placed 2 out of 2 with a time of 5:14.00.

Girls High Jump

Laurra Vincent placed 1 out of 1 with a height of 4-08.

Girls Pole Vault

Laurra Vincent placed 1 out of 1 with a height of 8-06.00.

Girls Long Jump

Emery Crume placed 1 out of 3 with a distance of 15-00.

Laney Newton placed 2 out of 3 with a distance of 12-01.

Caitlyn Woosley placed 3 out of 3 with a distance of 12-00.

Girls Triple Jump

Emery Crume placed 1 out of 2 with a distance of 32-04.00.

Laney Newton placed 2 out of 2 with a distance of 25-04.50.

Girls Shot Put

Grace Bernhard placed 2 out of 5 with a distance of 23-02.00.

Braelyn Hayes placed 3 out of 5 with a distance of 19-04.00.

Girls Discuss

Braelyn Hayes placed 1 out of 6 with a distance of 64-01.

Grace Bernhard placed 2 out 6 with a distance of 59-10.

Boys 100 Meter Dash

Cameron Wells placed 8 out of 15 with a time of 12.53.

Sebastian Fulkerson placed 9 out of 15 with a time of 12.90.

Terry Cooper placed 11 out of 15 with a time of 13.02.

Boys 200 Meter Dash

Hunter Gibson placed 7 out of 14 with a time of 25.57.

Zach Gibson placed 9 out of 14 with a time of 26.68.

Sebastian Fulkerson placed 13 out f 14 with a time of 28.42.

John LeGawiec placed 14 out of 14 with a time of 28.65.

Boys 400 Meter Dash

Logan Majors placed 4 out of 11 with a time of 56.91.

Derrick Ruth placed 6 out of 11 with a time of 59.00.

Jagger Vanmeter placed 8 out of 11 with a time of 1:00.00.

Cameron Harris placed 11 out of 11 with a time of 1:07.00.

Boys 800 Meter Run

Eli Helm placed 3 out of 10 with a time of 2:17.00.

Luke Gallagher placed 4 out of 10 with a time of 2:20.00.

Jack Crume placed 7 out of 10 with a time of 2:26.00.

Tanner Cadena placed 8 out of 10 with a time of 2:30.00.

Boys 1600 Meter Run

Luke Gallagher placed 3 out of 8 with a time of 5:18.00.

Tanner Cadena placed 6 out of 8 with a time of 5:36.00.

Boys 3200 Meter Run

Isaac DePoyster placed 1 out of 4 with a time of 11:56.00.

Boys 110 Meter Hurdles

Joseph Beasley placed 2 out of 2 with a time of 21.09.00.

Boys 300 Meter Hurdles

Joseph Beasley placed 4 out of 4 with a time of 51.37.00.

Boys 4x100 Meter Relay

Grayson County B: Hunter Gibson, Logan Majors, Cameron Wells and Derrick Ruth placed 1 out of 4 with a time of 49.60.

Grayson County A: Terry Cooper, Austin Bohn, Caden Jennings and Brad Blanton placed 4 out of 4 with a time of 54.90.

Boys 4x200 Meter Relay

Grayson County A: Derrick Ruth, Evan Hayes, Logan Majors and Cameron Wells placed 1 out of 2 with a time of 1:42.00.

Boys 4x400 Meter Relay

Grayson County A: Luke Gallagher, Cameron Harris, Derrick Ruth and Evan Hayse placed 1 out of 3 with a time of 4:00.00.

Grayson County B: Jagger Vanmeter, Isaac Milliner, Tanner Cadena and Isaac DePoyster placed 1 out of 3 with a time of 4:11.00.

Boys 4x800 Meter Relay

Grayson County A: Luke Gallagher, Isaac DePoyster, Eli Helm and Marcus Abel placed 2 out of 3 with a time of 9:04.00.

Grayson County B: Isaac Milliner, Jack Crume, Draven Stewart and Tanner Cadena placed 3 out of 3 with a time of 10:12.00.

Boys High Jump

Cameron Wells placed 2 out of 4 with a time of 5-02.

Evan Hayse placed 3 out of 4 with a time of 5-00.

Boys Pole Vault

Hunter Gibson tied for second place out of 4 with a height of 9-00.00.

Cameron Harris placed 4 out of 4 with a height of 8-06.00.

Boys Long Jump

Jack Crume placed 4 out of 8 with a distance of 16-02.00.

Terry Cooper placed 6 out of 8 with a distance of 15-02.00.

Draven Stewart placed 8 out of with a distance of 14-05.00.

Boys Triple Jump

Jack Crume placed 2 out of 4 with a distance of 33-06.50.

Zach Parks placed 3 out of 4 with a distance of 30-10.00.

Draven Stewart placed 4 out of 4 with a distance of 29-07.50.

Boys Shot Put

Ethan Cates placed 2 out of 13 with a distance of 37-09.00.

Brad Blanton placed 3 out of 13 with a distance of 37-06.00.

Cooper Terry Placed 5 out of 13 with a distance of 80-11.00.

Caden Jennings placed out of 13 with a distance of 30-11.00.

Austin Bohn placed 8 out of 13 with a distance of 30-06.00.

Boys Discuss

Austin Bohn placed 1 out of 9 with a distance of 97-02.00.

Ethan Cates placed 2 out of 9 with a distance of 85-09.00.

Brad Blanton placed 5 out of 9 with a distance of 80-11.00.

Caden Jennings placed 6 out of 9 with a distance of 71-00.

Grayson County Middle School results for April 2:

Girls 100 Meter Dash

Alexis Henderson placed 1 out of 6 with a time of 15.41.

Abigail Pennington placed 3 out of 6 with a time of 16.84.

Stephanie Cruzgil placed 5 out of 6 with a time of 17.87.

Riley Pawley placed 6 out of 6 with a time of 37.46.

Girls 200 Meter Dash

Jennifer Cruzgil placed 1 out of 6 with a time of 31.21.

Presley Jackson placed 4 out of 6 with a time of 36.37.

Riley Pawley placed 5 out of 6 with a time of 37.03.

Stephanie Cruzgil placed 6 out of 6 with a time of 37.46.

Girls 100 Meter Hurdles

Presley Jackson placed 1 out of 1 with a time of 25.31.

Girls 300 Meter Hurdles

Alexis Henderson placed 1 out of 1 with a time of 55.50.

Girls 4x100 Meter Relay

GCMS A: Makenna Findley, Alexis Anderson, Jennifer Cruzgil and Georgia Keown placed 1 out of 2 with a time of 1:00.00.

GCMS B: Riley Pawley, Stephanie Cruzgil, Abigail Pennington and Presley Jackson placed 2 out of 2 with a time of 1:09.00.

Girls 4x200 Meter Relay

GCMS A: Amelia Hayes, Makenna Findley, Jennifer Cruzgil and Georgia Keown placed 1 out of 1 with a time of 2:08.00.

Girls 4x400 Meter Relay

GCMS A: Makenna Findley, Amelia Hayes, Abigail Pennington and Alexis Henderson placed 1 out of 2 with a time of 5:21.00.

Girls Long Jump

Amelia Hayes placed 1 out of 1 with a distance of 9-10.00.

Girls Shot Put

Ally-Jo Morgan placed 1 out of 1 with a distance of 27-07.00.

Girls Discuss

Ally-Jo Morgan placed 1 out of 1 with a distance of 51-00.00.

Girls Javelin Throw

Ally-Jo Morgan placed 1 out of 1 with a distance of 67-02.00.

Boys 100 Meter Dash

Luke Milliner placed 2 out of 8 with a time of 13.19.

Bradley Sneed placed 3 out of 8 with a time of 13.69.

Tyler Portman placed 5 out of 8 with a time of 17.16.

Boys 200 Meter Dash

Elijah Kennedy placed 1 out of 8 with a time of 31.32.

Brodie Embry placed 5 out of 8 with a time of 35.94.

Tyler Portman placed 6 out of 8 with a time of 37.00.

Boys 400 Meter Dash

Houston Brooks placed 1 out of 4 with a time of 1:10.00.

Brodie Embry placed 3 out 4 with a time of 1:23.00.

Boys 800 Meter Run

Houston Brooks placed 2 out of 3 with a time of 2:41.00.

Boys 110 Meter Hurdles

Luke Milliner placed 1 out of 2 with a time of 18.06.

Dylan Gibson placed 2 out of 2 with a time of 19.75.

Boys 300 Meter Hurdles

Luke Milliner placed 1 out of 2 with a time of 53.25.

Dylan Gibson placed 2 out of 2 with a time of 55.56.

Boys 4x100 Meter Relay

GCMS A: Dylan Gibson, Tyler Portman, Houston Brooks and Luke Milliner placed 1 out of 2 with a time of 1:00.00.

Boys High Jump

Bradley Sneed placed 1 out of 1 with a height of 5-00.

Boys Long Jump

Luke Milliner placed 1 out of 4 with a distance of 13-00.50.

Dylan Gibson placed 2 out of 4 with a distance of12-06.00.

Elijah Kennedy placed 3 out of 4 with a distance of 10-09.00.

Paul Overton placed 4 out of 4 with a distance of 9-08.50.

Boys Shot Put

Layton Hawkins placed 1 out of 2 with a distance of 30-00.00.

Boys Discuss

Layton Hawkins placed 1 out of 1 with a distance of 68-08.

Boys Javelin Throw

Dylan Gibson placed 1 out of 4 with a distance of 88-09.

Layton Hawkins placed 2 out of 4 with a distance of 81-05.

Bradley Sneed placed 3 out of 4 with a distance of 77-00.

Elijah Kennedy placed 4 out of 4 with a distance of 61-04.